Concursuri MTB

Concurs MTB Mures

Posted at October 7, 2012 | By : | Categories : Concursuri MTB | 6 Comments

Astazi, 7 oct. 2012, am participat la concursul de MTB Neuzer – Targu Mures. Pentru mine, acesta a fost ultimul maraton de MTB de anul acesta, a venit toamna, iar concursurile s-au cam terminat. Taxa de inscriere a fost de doar 10 lei si la sfarsit s-a dat fiecarui participant cate un hot dog, o bere si o diploma. Au participat doar 80 de ciclisti la categoria de 25 km, cu toate ca maratonul este destul de cunoscut in zona. In orice caz, daca este sa luam castigatorii fiecarei categorii, sunt 24. Am participat la sectiunea de 25 km, iar la categoria mea, m-am clasat pe locul 3 ( am facut 01:29:00) cu doar 2 min. peste ocupantul celui de-al doilea loc. A fost un traseu usor, la care trebuia sa-ti dozezi permanent energia. Am plecat pe la mijloc, nu am prea depasit, dar nici n-am fost depasit. Practic, traseul a fost de 28 km, nu de 25. Din pacate, anul acesta nu s-a mai marcat si traseul de 50 km, o distanta cu care sunt familiarizat. Mi-a placut ca pentru copii s-a marcat un traseu de 10 km, la care, spre surprinderea mea, au fost neasteptat de multi participanti. Asa cum va spuneam, concursurile de mtb din 2012 s-au terminat, insa promit ca in 2013 voi participa si la concursurile de mtb pe care, anul acesta, le-am ratat din diferite motive.